Felnőtt tartalom!
Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 évesA belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.
TV/STREAM - SOROZATISMERTETŐ
Ritkán találok valami ilyesmit, ami az izgalmas történetvezetés és a szuperül kialakított, autentikus környezet mellett valódi szereplőkkel és megtörtént sztorival izzít. Ja és nem amerikai, de még csak nem is brit! Spoilermentes ismertető.
A francia történelemben a 19. század végétől az első világháborúig tartó korszakot "belle époque" néven említik, azaz szép korszaknak titulálva ezt az időszakot. A sorozat után ezt mindenki át fogja gondolni, mert az a negyed század inkább volt az arisztokratikus hanyatlás, az alsóbb rétegek körében uralkodó nyomor időszaka, annak olyan velejáróival, mint például a vérbaj, ami végig is kíséri a szériát.
A francia Paris Police 1900 és Paris Police 1905 igazán üdítő kivétel a drámák között, darálásra termett, brutálisan jól megírt krimisorozat. A cím megtévesztő lehet, de valójában két évados széria, a címmel csak az eltelt időre utaltak a készítők és a nem soknak tűnő 5 év bizony igencsak nyomot hagy majd a szereplőinken.
Ne valami nyomozós sorozatot képzeljünk el, amit 125 évvel ezelőttre katapultáltak vissza és néhány átlagos bűntett mellé elég pár kosztüm és korabeli épület. Nagyon nem.
Amikor fentebb azt írtam, hogy valódi szereplők, akkor komolyan gondoltam. A sztori szereplői léteztek, történetük szinte pontosan úgy zajlott le, mint ahogy az epizódokban láthatjuk és ez a leginkább észbontó! Szinte egyáltalán nem kellett kiszínezni a valóságot!
Mindjárt a nyitójelenet a padlóra küldi nemcsak a két szereplőt, hanem minket is, mert az orális szex során életét vesztő francia miniszterelnök Félix Faure valóban így halt meg 1899-ben. Aki pedig a f*sz másik végén ügyködött, Marguerite Steinhel, történetünk egyik főszereplője lesz, ahogyan a mérsékelten tehetséges festőművész férje, Adolphe is. De ne szaladjuk előre, főleg ne lőjünk le semmit, mert azt ígértem spoilermentes leszek.
A történet fő szála a Dreyfus-ügy körül (helyesebben miatt) bonyolódik, ami az első részre már ítélettel véget ért és Dreyfus egy Francia Guyana-i horrorbörtönben tölti büntetését. De Dreyfussal egyáltalán nem találkozunk, pedig a hírek jönnek felőle, hogy megszökött, vagy hogy ügyét újra tárgyalják... Miért került oda? A nyomorult Alfred Dreyfus francia, zsidó katonatiszt volt, akit koncepciós perben hazaárulásért életfogytra ítéltek és a kies dél-amerikai börtönszigetre deportálták, ahol rejtői körülmények között, 60 fokban és egymillió százalékos páratartalom mellett vegetált a számára külön épített kilenc négyzetméteres kunyhóban. Az 1896-ban tartott tárgyaláson egyik szintén létezett szereplőnk, az (ujjlenyomatelemzés előtti) antropometria atyja és minden rendőrségi nyilvántartás dótumfaktumja (pont ekkora arccal, ami ehhez dukál), Bertillion-professzor is részt vett; grafológiai "tudását" csillogtatva támasztotta alá az ártatlan katonatiszt bűnösségét. Aztán később az ártatlanságát. C'est la science.
Evelyne Brochou alakítja a kurtizánt, aki a szálakat mozgatná, de nem otthon...
Aki szerint az antiszemitizmust Hitler vagy a nácik találták ki, annak van egy rossz hírem. A per oly mértékben destabilizálta a francia társadalmat, hogy egy évtizedre okozott politikai válságot, megosztottságot és elképesztő zsidógyűlöletet. Gyilkos pogromokat tartottak jámbor kiskereskedők ellen (erre láthatunk is példát), olyan újságok láttak napvilágot mint az Antizsidó (L'Antijuif) és egy bizonyos Herzl Tivadar megjelentette A zsidó állam c. értekezését, amely arra ösztökéli a zsidóságot, hogy térjen vissza az óhazába, Palesztinába, és ott maga szervezzen államot. Igen. A mai közel-keleti történések egyik gyökere a Dreyfus-ügy!
A főbb alakok valódiak, igen. Egészen Lépine rendőrfőkapitányig bezárólag. Valódi a fent említett kurtizán és festő férje Marguerite és Adolphe Steinhel, a túlvilágra szopott miniszterelnök vagy a magát felsőbbrendűnek tartó tudományos ripacs Bertillon "professzor", Cochefert felügyelő, Jules Guérin, az Antizsidó kiadója, de Jeanne Chauvin ügyvédnő is, aki a rendőrök és úgy általában a férfiak körében a nevetség tárgya, mert hát ugyebár egy nő nem lehet ügyvéd.
Jeanne Chauvin ügyvédnő szerepében Eugénia Derouand
A polgári tapláléklánc alján létező két rendőrünk, a fiatal családapa Antoine Jouin és a törvénytelenség mezsgyéjén egyensúlyozó (és gyakran át is eső) Fiersi kitaláltak, mert azért a történetvezetéshez kell olyan is, aki a piszkos munkát elvégzi és aztán jól kimarad a történelemkönyvekből...
Antoine Jouin felügyelő (Jérémie Laheurte)
Fiersi az ököl (Thibaut Evrard)
Azért mondtam hogy csak a polgári tápláléklánc alja, mert alattuk még egyszerűen borzasztó hogy kik állnak. Marhavérért pohárral a vágóhíd előtt ácsingózó betegek, vérbajos prostituáltak, a boulogne-i erdőben portyázó pederaszták és a sor végtelen.
Spoiler nélkül többet nem mondhatok, de annyit még hogy ehhez a sorihoz gyomor is kell és nem az öncélú meztelenség vagy gore miatt (vagyis az miatt is, de nem öncélú :)).
Az idilli promóképek ne tévesszenek meg! Az összesen 14 részben olyanokat láthatunk, mint feldarabolt meztelen holttest, halott csecsemő, sörétes puskával szétlőtt vagy levágott fej, homoszexuális aktus. Hihetetlen mélységek, sötétség, nyomor. Nincsen benne eyecandy bombázó és tényleg semmi, de semmi píszí, egyetlen szereplő sem mozgássérült, néger, arab vagy ázsiai. Francia tévésorozatban. El sem hiszem.
A sorozatokat szinkronosan az Epic Drama és Canal+ csatornákon találod, streamelhető pl. a Direct One online-on (Direct Now).